Bezpieczeństwo w lesie

Jak ochronić się przed latającym kleszczem (strzyżak jeleni)

Jeśli chcesz spędzić czas w lesie bez strzepywania strzyżaków, unikaj miejsc w których przebywają dzikie zwierzęta. Zwierzęta unikają miejsc w których kręci się sporo ludzi, jeśli tylko nie zostawiamy tam jedzenia czy otwartych śmietników. Tam gdzie nie ma saren, łosi, dzików, itp. nie ma też strzyżaków. Na częściej uczęszczanych ścieżkach raczej nie atakują. Jeśli jednak wchodzisz głębiej w las, zadbaj o szczelne okrycie ciała - długie spodnie, rękawy, czapka, okrycie szyi. Jeśli siądzie ci na ciele to nie ugryzie od razu, więc niekoniecznie musisz pocić się w rękawiczkach czy zakładać moskitierę na twarz. Więcej o strzyżaku jelenim i o środku odstraszającym, który wprowadziliśmy na rynek. pod tym linkiem.

Repelent na strzyżaki "Idź Stąd"

Cena detaliczna repelentu na strzyżaki "Idź Stąd" - 36,00zł. Do nabycia w sklepie:lp.ovel.pl Zamówienia hurtowe - kontakt . Butelka może różnić się nieznacznie kształtem od tej na zdjęciu.


Jak postępować w czasie burzy w lesie.

Zwykle spacerujemy od rana do popołudnia, a burze pojawiają się najczęściej wieczorem. Dzięki nowoczesnej technologii prognozy pogody są całkiem trafne, więc o złej pogodzie wiemy już kilka godzin wcześniej. W przypadku niespodziewanej burzy szukamy schronienia pod dachem. Jeśli nie jest to możliwe, wyłączamy telefony i wyszukujemy najniższy możliwy punkt w okolicy. Unikamy szczytów pagórków, wysokich drzew i rzek. Poruszamy się małymi krokami lub pozostajemy nieruchomo i trzymamy się z daleka od siebie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zejdź na niski teren. Przykucnij. Jeśli masz metalowe przedmioty, zostaw je w odległości większej niż 20 metrów od ludzi. Nie zbliżaj się do ogrodzeń, anten, słupów itp.

  • Przy wchodzeniu na ambony łowieckie zwróć uwagę czy nie ma tam gniazd szerszeni.

  • Uważaj pod nogi i nie biegaj bez potrzeby. Nie nadepniesz na żmiję. Jeśli ta poczuje się zagrożona, zasyczy.

  • Gdy zobaczysz młode nie zbliżaj się do nich. Najczęściej, gdzieś w pobliżu jest ich matka i może być agresywna.

  • Nie wchodź na rykowiska - jelenie potraktują Cię jak intruza.

  • Dzięki długim nogawkom, rękawom i wysokim butom masz szanse lepiej chronić się przed owadami.

  • Wilki - na naszych terenach nie jest ich dużo. Uciekają na widok człowieka.

  • Uważaj na podmokłych terenach. Niewinnie wyglądająca, podmokła trawa może być bagnem głębszym niż wysokość dorosłego człowieka.

  • Podczas silnych wiatrów drzewa się łamią i lecą z nich gałęzie. Jeśli nie możesz wyjść z lasu unikaj starszych drzew i patrz co się dzieje w górze.

  • Zanim usiądziesz w lesie, sprawdź czy nie ma w mrówek.

Jak odnaleźć się w lesie przy pomocy słupków oddziałowych.

Po pierwsze, trzeba mieć mapę oddziałów. Jest np. w Banku Danych o Lasach . Mapę drukujemy lub robimy zrzut ekranu bo w lesie czasem nie ma zasięgu sieci. Niby nasze lasy nie są duże, ciężko jest zgubić się na dłużej, bo z większości miejsc słychać szum z dróg lub torów, ale zawsze można się pogubić i spanikować.

Na słupku są zwykle 4 numery. Każdy numer jakby "patrzy" na swój oddział. Słupki znajdują się zawsze w lewym dolnym rogu każdego oddziału. Krawędź słupka pomiędzy dwoma najniższymi numerami na słupku wskazuje kierunek północny. Choć nie zawsze dokładnie. W naszym przykładzie to akurat północny zachód. Ważne jest to że mając mapę i mijając słupki zawsze możemy zorientować się gdzie jesteśmy. Słupki są solidne, kamienne więc najczęściej stoją tam gdzie mają stać. Czasami numery na nich są trochę zamazane.

Czy Oleica Krówka jest śmiertelnie niebezpiecznym owadem?

Takie informacje ukazały się w ogólnopolskich mediach. Ale zbadałem sprawę i na moje obliczenia powołuje się nawet portal fakenews.pl . Więcej szczegółów tutaj: Oleica Krówka - śmiertelnie niebezpieczna? Nie.