Zanocuj w lesie - Iława Jeziorak Siemiany
Od maja 2021 możesz nocować legalnie w lesie - z namiotem lub hamakiem. Ale tylko na wyznaczonych obszarach. Na szczęście wokół Iławy i Jezioraka znajdziesz sporo takich miejsc. I to w atrakcyjnych lokalizacjach. Rejony w których jest to możliwe są zaznaczone na mapie na żółto. Obszary z numerami to oddziały leśne. Na skrzyżowaniach między oddziałami stoją kamienne lub betonowe słupki oddziałowe więc możesz odnaleźć w lesie te regiony nawet bez GPSa.
Szczególnie atrakcyjny teren to tzw. Żabi Róg, niedaleko wyspy Wielka Żuława - oddział 89 i 95. To tradycyjne miejsce biwakowania żeglarzy i kajakarzy. Przyjemne miejsca nad jeziorem z widokiem na żaglówki.
Drugi, krajobrazowo ciekawy teren to tereny wokół jeziora Silm, zwanego przez miejscowych Kamionką. Jest tutaj też ścieżka dydaktyczna w związku to tereny bardzo często odwiedzane przez ludzi. Za to wieczorem masz dużą szansę usłyszeć tu dziki i sarny. Oba wymienione miejsca są blisko cywilizacji więc w dzień spotkasz wielu spacerowiczów, biegaczy, kolarzy. Dodatkowo, na większości tego obszaru, będziesz słyszeć dźwięki dobiegające z pobliskich dróg. Na niebie bardzo wyraźne zanieczyszczenie świetlne czyli łuna bijąca od miasta. Więc obserwacje gwiazd są utrudnione. Jezioro Jeziorak i Kamionka są biologicznie czyste ale dość mętne. Na Kamionce już mało kto się kąpie, głównie tzw. morsy zimą.
Jezioro Kamionka
Tereny bagienne przy Żabim Rogu.
Żabi Róg.
Droga przy Żabim Rogu.
Kolejny obszar, dla zwolenników głębokiego lasu. Część terenów też przy jeziorze, 21A jest dość malowniczy ale tutaj magnesem jest właśnie obszar w środku lasu. Mniej jest ludzi, są tu miejsca bez hałasów z drogi, nocne niebo tylko delikatnie zakłócone łuną. Czysto leśne doświadczenie. Jeżeli chodzi o kąpiel to raczej udałbym się na Zatokę Widłągi, to ta część Jezioraka przy oddziale 45. Niedawno wprowadzono tu ograniczenie prędkości poruszania się na silnikach do 6km/h więc powinno być w miarę spokojnie. To też miejsce chętnie odwiedzane przez żeglarzy.
Jezioro Gardzień
Wczesna wiosna gdzieś przy oddziale 40
Tereny wokół jeziora Bądze/Bądzkie to największa głusza z wymienionych terenów, szczególnie poza sezonem turystycznym. Nawet pomimo tego że poprzecinany jest on drogami pomiędzy wsiami. I leśnymi i drogą kamienną. Jeśli chodzi o kąpiel, to z uwagi na to że kiedyś te wody zaliczono do pozaklasowych, polecałbym spacer kilka kilometrów na północ do jeziora Witoszewskiego. Co tutaj jest świetne to nocne niebo, praktycznie bez zanieczyszczeń.
Jezioro Witoszewskie
Droga przy jez. Bądzkim
Ostatni z terenów wokół Jezioraka to lasy koło Skitławek. To mniejsze obszary lasu więc przyznam że rzadko tu bywałem. Są to tereny chętnie odwiedzane przez turystów. Nazwa Skitławki, kojarzy mi się ze Skiroławkami - tytułową wsią z powieści obyczajowej, twórcy Pana Samochodzika - Nienackiego "Raz w roku w Skiroławkach". Powieść ta była głośna za PRLu głównie z uwagi na tzw. momenty, czyli fragmenty dotykające erotyki. Z tym że, według Wikipedii, pierwowzorem Skiroławek był pobliski Jerzwałd, w którym mieszkał Nienacki.
Szczegółowe regulaminy dotyczące nocowania w lesie znajdują się na stronach nadleśnictw. Najkrócej zasady są takie (05.2021):
w grupie osób mniejszej niż 9, możesz nocować 2 dni w jednym miejscu bez zgłaszania tego. Powyżej, musisz wystąpić o zgodę do właściwego nadleśnictwa.
W wymienionych obszarach nie możesz rozniecać ognisk ani korzystać z kuchenek gazowych.
Sprawdź czy nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu na danym terenie. Nie wchodzimy na ostoje zwierząt czy uprawy leśne.
Zostawiasz miejsce takim jak było, nie naruszasz runa ani niczego. Szałasów też nie budujemy. Po odejściu ma nie być widać że ktokolwiek nocował w danym miejscu.
Na zaznaczonych terenach nie ma zwykle infrastruktury turystycznej. Najbliższe kosze na śmieci są najczęściej na parkingach przy drodze ale najlepiej zorganizuj się tak żeby nie używać opakowań jednorazowych.
Tereny nie są oznaczone żadnymi tabliczkami.
Do lasu zabierz repelent przeciwko strzyżakom sarnim, kleszczom, komarom i innym insektom. Możesz kupić go w naszym sklepie
Więcej informacji o strzyżakach (latające kleszcze) na tej stronie
Mapy aktualne na maj 2021. Źródło - Bank Danych o Lasach. Zdjęcia własne.
Przy okazji, krótko o tym jak odnaleźć się w lesie przy pomocy słupków oddziałowych.
Po pierwsze, trzeba mieć mapę oddziałów. Jak te powyżej. Jest np. w Banku Danych o Lasach . Mapę drukujemy lub robimy zrzut ekranu bo w lesie czasem nie ma zasięgu sieci. Niby nasze lasy nie są duże, ciężko jest zgubić się na dłużej, bo z większości miejsc słychać szum z dróg lub torów, ale zawsze można się pogubić i spanikować.
Na słupku są zwykle 4 numery. Każdy numer jakby "patrzy" na swój oddział. Słupki znajdują się zawsze w lewym dolnym rogu każdego oddziału. Krawędź słupka pomiędzy dwoma najniższymi numerami na słupku wskazuje kierunek północny. Choć nie zawsze dokładnie. W naszym przykładzie to akurat północny zachód. Ważne jest to że mając mapę i mijając słupki zawsze możemy zorientować się gdzie jesteśmy. Słupki są solidne, kamienne więc najczęściej stoją tam gdzie mają stać. Czasami numery na nich są trochę zamazane.
Ten przykład akurat jest z terenów nie objętych programem - Nocuj w Lesie