O nas

Projekt Leśny Przewodnik - Iława jest przedsięwzięciem osób zainteresowanych lasem, naturoterapią, relaksem.

Notka osobista od leśnego przewodnika.

Po lasach wokół Iławy chodzę i jeżdżę rowerem już od ponad 30 lat. Bo lubię. I z tego co zaobserwowałem ludzie korzystają z lasów ale głównie dla sportu – bieganie, rowery, pływanie, pośpieszne spacery. Szybkie czynności w tempie cywilizacji. Tak jakby ludzie już bali się kontaktu z naturą, a zwłaszcza samotnych, cichych spacerów. To nawet zrozumiałe ale przez to tak wiele tracą. Las leczy. I nie jest to gołosłowne stwierdzenie ale fakt poparty badaniami naukowymi.

Dzięki różnego rodzajom aktywności staram się pomóc ludziom w przezwyciężeniu niepewności w lesie. Jeżeli zrozumiemy las, przestaje on nas niepokoić. Choć ostrożność oczywiście cały czas jest wskazana. A gdy przestajemy się go lękać, będąc w nim, zaczynamy inaczej myśleć. Odzyskujemy część siebie. Zawsze gdy wchodzę do lasu, z daleka od zatłoczonych miejsc, automatycznie uśmiech pojawia się na mojej twarzy i czuję się inaczej, włącza mi się węch, zaczynam wpatrywać się w grę kolorów, przystaję po jakimś czasie i słucham. Jakby przechodzę na inną stronę. Ale warunkiem aby te uczucie było głębokie jest brak innych ludzi w pobliżu. Jeżeli zaczniesz z lasu korzystać na własną rękę też stanie się dla Ciebie, innym, szczęśliwym światem. Do którego warto co jakiś czas wrócić.

I jedna ciekawostka – kiedyś nałogowo paliłem, a potem używałem gum z nikotyną aby palenie rzucić. I gdy zanurzałem się w lesie mój organizm automatycznie przestawał potrzebować nikotyny. I taki stan trwał kilka godzin. Nie wiem dlaczego tak to działa. Po prostu nie potrzebuję w lesie, na krótki pobyt, niczego prócz wody do picia.

A na zimę polecam też spacery po mieście. Sam wtedy przechodzę dziesiątki kilometrów tygodniowo, po ulicach, bo spacery po ciemnym lesie uprawiam rzadko, tyle aby popatrzeć w gwiazdy, podejrzeć zwierzęta czy posłuchać nocnych odgłosów. Spacery, zwłaszcza po mniej uczęszczanych miejscach miasta, również pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości i włączenie innego rodzaju myślenia.

Z nami się nie zgubisz. Podczas służby w Szkole Podchorążych Rezerwy prowadziłem wykłady z topografii i zajęcia z orientacji w terenie dla podoficerów. Choć po tylu latach, z wojska, pamiętam głównie to że mają tam bardzo dobre buty na leśne wyprawy.

Pozdrawiam,

Krzysztof Kurpiecki

Misją tego przedsięwzięcia oprócz poprawy zdrowia i samopoczucia ludzi, i ochrony otaczającej nas przyrody jest cel edukacyjny. Projekt Leśny Przewodnik jest jednym z kroków prowadzących do wprowadzenia do Iławy nowoczesnej edukacji. W dziedzinach:

  • sztucznej inteligencji

  • komputerów kwantowych

  • kognitywistyki

  • edycji genów

  • etc.

Powoli zaczynamy rozwijać to na www.klubnauki.pl

W perspektywie kilkunastu lat stworzymy w Iławie nowoczesny uniwersytet, duchem działania przypominający Institute for Advanced Study w Princeton, na początku jego istnienia.

A w międzyczasie może uda się namówić mieszkańców i władze do koncepcji lasów rekreacyjnych, podobnych do tych w Japonii. Są tam np. 64 lasy dostosowane do Kąpieli Leśnych, czyli mające po przynajmniej dwie trasy terapeutyczne, toaletę, ławki i miejsca do odpoczynku. To też idea na turystykę. Japońskie miasto Chizu, przy populacji 7000 ma 80 przewodników Shinrin-yoku.

Przy okazji zapraszam do podpisania petycji o ustanowieniu Leśnych Kompleksów Promocyjnych w okolicach Jezioraka i Iławy. Dzięki temu nasze lasy będą jeszcze piękniejsze. O akcji informowało wiele mediów. Szczegóły tutaj: https://www.swuj.pl/lasy


A na facebooku jesteśmy tutaj: https://www.facebook.com/Ilawski/

Projekt Leśny Przewodnik jest częścią projektu www.swuj.pl