Zapraszamy Was dziś (21.09.2024) na Wyspę Młyńską!

Dla uczestników Pomarańczowego Rajdu oraz Pikniku Ekologicznego przygotowaliśmy dwie Gry Terenowe: dla najmłodszych 5 rymowanych zagadek o wodnych ptakach na Wyspie Młyńskiej, a dla starszych graczy 5 przyrodniczych pytań czekać będą na trasie od mostku na Wyspie Młyńskiej do wiaduktu kolejowego.

Odbierzcie karty do gry na stoisku CZYSTE POWIETRZE, a potem w to samo miejsce z prawidłowymi odpowiedziami po nagrody! W trasę zabierz ze sobą telefon z czytnikiem QR kodów.

Gra w godzinach 13:00 – 15:15!

Trzymamy za Was kciuki!


FOTO: Na zdjęciu Ania z naszego stowarzyszenia :)


Dzieciom i rodzicom dziękujemy za wspólną zabawę! 😀

 Niestety dopiero po zakończeniu pikniku dostaliśmy informację, że część zagadek (dla dorosłych) nie wyświetlała się. Stąd nie mogliśmy naprawić tego prostego błędu w trakcie gry.  Winny był błąd w aktualizacji linków. Przepraszamy. Zagadki publikujemy poniżej. 

Jesteśmy na moście łączącym Wyspę Młyńską z nadbrzeżem Jeziora Iławskiego. Gdy spojrzysz w stronę ulicy Kościuszki widać ciekawą konstrukcję hydrotechniczną. Ta i jej podobne odgrywają istotną rolę zarówno w Polsce, jak i Holandii, jednak różnią się pod względem skali, technologii oraz głównych celów ich wykorzystania. W Polsce mają one bardziej zróżnicowane funkcje, w tym ochronę przed powodziami, energetykę i żeglugę, podczas gdy w Holandii najważniejsza jest asekuracja przed zalaniem kraju i zarządzanie wodami na terenach położonych poniżej poziomu morza.

Nasza zagadka brzmi: jak się nazywa ta konstrukcja?

Rozejrzyj się dookoła, zobacz ile tu roślinności: drzew, krzewów bylin. Niektóre z nich może już w nie najlepszej kondycji i wydawałoby się, że należy je usunąć. Nic bardziej mylnego! Przyroda jest dużo mądrzejsza od człowieka – sama wie co dla niej dobre: co się przyda, a co nie. I jak zwykło się mówić – w przyrodzie nic nie ginie, bo każdy z elementów wykorzystywany jest do dalszych procesów życiowych.

Oto nasza zagadka: jak się nazywa grupa organizmów, które specjalizują się w rozkładaniu martwej materii organicznej na prostsze związki chemiczne, które mogą być ponownie wchłaniane przez ekosystem?

Dobrym sposobem na ochronę przyrody jest oszczędzanie energii elektrycznej. Są na to proste sposoby: gaś światło i urządzenia elektryczne, gdy nie są niezbędne, wymień żarówki na energooszczędne, wykorzystuj naturalne światło odsłaniając okna, instaluj czujniki ruchu, nie pozostawiaj na długo urządzeń w stanie czuwania. To oszczędzanie ma nie tylko zbawienne skutki dla przyrody, ale także dla naszych portfeli!

Ludzkość wymyśliła jeszcze inny sposób na oszczędne (i w dodatku tanie) pozyskiwanie energii ze źródeł naturalnych.

Zagadka - jak potocznie się nazywa jedno z urządzeń do pozyskiwania energii z wiatru (podpowiemy, że kojarzy się nam z Holandią)?

Jesteśmy nad jeziorem Iławskim, tuż obok ogródków działkowych. Przyjemnie tu spędzać czas w miłym towarzystwie i przy dobrym posiłku. Pamiętaj, aby po takiej biesiadzie zabrać śmieci i je posegregować. To samo należy robić w domu, szkole czy w pracy! Ogranicz konsumpcję i kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać. Zrezygnuj z plastiku na rzecz opakowań wielokrotnego użytku. Wiele z odpadków zamiast lądować na wysypisku i zalegać na ziemi przez wiele lat, będzie można przerobić na kolejne potrzebne produkty.

No i tu zagadka – Jak się nazywa proces ograniczania zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów. Podpowiemy, ze jego symbolem są trzy zielone strzałki – często umieszczone na produktach, które można wykorzystać ponownie.

Most kolejowy nad Iławką - to nasz ostatni przystanek w Grze Terenowej. Mosty łączą brzegi, czasem bardzo odmienne. Mimo różnic jakie dzielą Polskę i Holandię, oba kraje mają bardzo rozwinięty system ochrony przyrody. Szczególnie istotna w obu krajach jest ochrona specyficznych ekosystemów - mokradeł, które pełnią szereg funkcji ekologicznych, wspierając życie dzikich zwierząt i roślin. To torfowiska, bagna, szuwary i delty rzeczne.

Nasza zagadka: w obu krajach występuje zwierzę (w obu jest ściśle chronione!), które pełni szczególnie ważną rolę na terenach podmokłych. To duży gryzoń znany ze swojej umiejętności budowania tam i żeremi. Obecnie na świecie zachowały się jedynie dwa gatunki: kanadyjski i europejski. Jak się nazywa to zwierzę?

Regulamin gier terenowych na imprezie: "Rajd Pomarańczowy / Piknik Ekologiczny” 21. września 2024

1. Gry terenowe (dalej zwane grami) mają charakter przyrodniczy, skierowane są do dzieci (Gra na Wyspie Młyńskiej) oraz młodzieży i dorosłych (na trasie ścieżki pieszo-rowerowej Wyspa Młyńska – wiadukt kolejowy). Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu biologii oraz przyrody polskiej i holenderskiej.

2. Organizatorem gier jest inicjatywa „LEŚNY PRZEWODNIK Iława i okolice Jezioraka”. Wspomagają nas: Urząd Miasta Iławy oraz przedsiębiorstwo InPost.

3. Gry odbywają się na terenie Wyspy Młyńskiej (dla dzieci) oraz na trasie ścieżki pieszo-rowerowej od Wyspy Młyńskiej do wiaduktu kolejowego w Iławie (dla młodzieży i dorosłych).

4. Gry odbywają się w trakcie imprezy pn. "Rajd Pomarańczowy / Piknik Ekologiczny” organizowanej przez Urząd Miasta Iławy i będą trwać w godzinach 13:00 – 15:30 21. września 2024. (karty z odpowiedziami zbierane będą do godz. 15:15.)

5. Udział w grach jest bezpłatny.

6. Gry odbędą się niezależnie od warunków pogodowych.

7. Zasady gier:

a. Dla dzieci: na terenie Wyspy Młyńskiej w Iławie umieszczono karty (5 sztuk) z kodami QR - odnośnikami do stron internetowych z zadaniami do rozwiązania. Zagadki w języku polskim oraz niderlandzkim.

Dla dorosłych: na trasie ścieżki pieszo-rowerowej od Wyspy Młyńskiej do wiaduktu kolejowego umieszczonych zostanie 5 kart z kodami QR – odnośnikami do stron internetowych z zadaniami do rozwiązania. Zagadki w języku polskim oraz niderlandzkim.

b. Celem gier jest odnalezienie wszystkich punktów z zadaniami, ich zeskanowanie czytnikiem w smartfonie, odczytanie, rozwiązanie i wpisanie do karty gry pobranej na starcie (Wyspa Młyńska) w namiocie CZYSTE POWIETRZE. W obu grach w każdym z punktów umieszczona jest karta z QR kodem, prowadzącym poprzez urządzenie mobilne do zadania on-line. Karty z rozwiązaniami zagadek należy dostarczyć do namiotu CZYSTE POWIETRZE w Iławie, gdzie za jej prawidłowe rozwiązanie zostanie przekazana nagroda (UWAGA ilość nagród jest ograniczona!). Ilość kart do gier może być większa niż ilość nagród. Nie gwarantujemy nagród dla wszystkich uczestników gier.

8. Każdy z uczestników biorąc udział w grach wyraża zgodę na wykorzystanie zdjęć z własnym wizerunkiem na profilu FB organizatora oraz na stronie internetowej organizatora – wyłącznie w celu promocyjnym.

9. Nie obowiązują limity wieku dla graczy.

10. W grach mogą wziąć udział osoby indywidualne lub drużyny.

11. Gry odbywa się pieszo.

12. Gry można rozpocząć w dowolnej chwili od godz. 13.00 do godz. 15:00 21. września 2024.

13. Podczas trwania gier, dzieci do lat 18. muszą pozostawać pod opieką pełnoletnich opiekunów.

14. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez siebie czy dzieci, będące pod ich opieką w trakcie gier innym graczom, uczestnikom gry, ich mieniu oraz mieniu Organizatora.

15. Organizator nie bierze odpowiedzialności za szkody i urazy powstałe w trakcie realizowania gier.

16. Gracze zobowiązani są do korzystania z kart z QR-kodami udostępnionych na czas gier w sposób odpowiedzialny i zgodny z ich przeznaczeniem oraz zachowania uczciwości i zasad fair play w stosunku do innych graczy.

17. Decyzje komisji oceniającej odpowiedzi są nieodwołalne.

18. Organizator zastrzega sobie prawo wyłącznej interpretacji niniejszego regulaminu.

19. Informacje o regulaminie można uzyskać na stronie  przewodnik.ilawa.pl

20. Biorąc udział w grach gracze lub ich pełnoletni opiekunowie oświadczają, iż zapoznali się z regulaminem i go akceptują.