Aktualności

Wszystkie aktualności, zdjęcia, trasy, ciekawostki, na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/Ilawski

Kalendarz wydarzeń poniżej. Nowe wydarzenia dostępne będą dopiero w sierpniu. Istnieje jeszcze możliwość zorganizowania indywidualnych wycieczek/spacerów po lesie jeszcze w lipcu. Grupy do 8 osób. Opłata - 90zł/h netto + koszty dojazdu (jeśli potrzebny). Wystawiam faktury VAT. Kontakt - lasoriona@gmail.com

30.05.2021

Piknik naukowy „bioIŁAWA” - przyrodę można obserwować wszędzie... i każdy z nas może to robić. A dlaczego jest sens podglądać życie w naturze?

No właśnie. Dlaczego warto organizować pikniki naukowe z udziałem przyrodników? Bo dzieci są ciekawskie i trzeba im dać możliwość poznawania świata w bardziej przystępny sposób. Takie zajęcia inspirują do dalszych obserwacji i odkryć. To otwieranie okna Matki Natury na oścież. Okazuje się, że nie trzeba jeździć poza miasto i posiadać specjalistycznego sprzętu. Pokazaliśmy, jak niewiele trzeba, by zachwycić się przyrodą i jak wiele przyjemności można czerpać z jej obserwacji. Miłym zaskoczeniem była również otwartość i ciekawość dorosłych uczestników, którzy z zaangażowaniem brali udział w obserwowaniu i odkrywaniu. Przybliżanie życia przyrodniczego uczy i bawi, ale także pozwala docenić i szanować środowisko naturalne. W przyszłości może to procentować społeczeństwem chroniącym je w dużo większym stopniu.

Zaproszony przez nas entomolog i ekolog prof. Stanisław Czachorowski z olsztyńskiego uniwersytetu, łowił i prezentował „na żywca” jakie organizmy bytują w Iławce – można było pogłaskać pijawkę, poobserować błotniarkę uszatą, a nawet uchwycić latającego chruścika :)

Okazało się, że nauka możliwa jest także przez sztukę. Uczestnicy pikniku poznali bliżej życie żaby moczarowej, motylka cytrynka-latolistka oraz chruścika, a wszystko to dzięki opowieściom w teatrzyku kamishibai. No, ręka do góry, kto wcześniej wiedział, że i motyle odlatują do ciepłych krajów?

Przyrodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich postawili na wspólne granie (były puzzzle, memo oraz ogromna przestrzenna gra planszowa) i odgadywanie przyrodniczych zagadek. Opowiedzieli również o pszczołach i roślinach miododajnych. Absolutnym hitem było wspólne budowanie domków dla owadów, które mali konstruktorzy mogli zabrać do domu :)

Grupa Leśny Przewodnik „Iława i okolice Jezioraka” przybliżała mikroświat za pomocą mikroskopu i binokularów. Pokazywaliśmy m.in. stułbię, mrówki, owadzie oczy i nogi, wodną roślinność, a sami uczestnicy przynosili własne preparaty – liście, własne włosy czy kwiaty. Ten kto nie potrafił rozpoznawać ptaków – przynajmniej tych wodolubnych – nauczył się biorąc udział w grze terenowej.

Kto wie, może iławskie obchody Dnia Biologii i Biotechnologii staną się tradycją?

Linki do zagadek dla najmłodszych z pikniku BioIława 2021, znajdziecie tutaj: bio

05.2021

Zapraszamy na, organizowany przez nas, piknik naukowy w Iławie - BioIława. Dzień biologii i biotechnologii . Atrakcje dla dzieci z rodzicami. Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/303717744671642

01.2021

GRA LAS ZAGADKAS ( Noc Biologów 2021 - Iława) dobiegła końca ale nadal możecie rozwiązywać zagadki online. Linki do zagadek są tutaj: las_zagadkas