Aktualności
Wszystkie aktualności, zdjęcia, trasy, ciekawostki, na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/Ilawski
Sklep: https://www.fitoncydy.pl
07.07.2024
To był wyjątkowy spacer – w towarzystwie około 50 osób. Bardzo dziękujemy wszystkim za to spotkanie, również tym, którzy na nie zapraszali: Joli i Ani z Informacjii Turystycznej w Iławie oraz ESKA Iława News i Gazecie Iławskiej.
Było ciemno, cicho i magicznie – oczywiście dzięki świetlikom...
No właśnie, czym one są? Świetlikowate to chrząszcze wielkości od 0,5 do 3 cm. Na świecie jest ich około 2000 gatunków, ale w Polsce występują tylko 3: świetlik świętojański, świeciuch i iskrzyk – najjaśniej świecący oraz spotykany najczęściej.
Latać potrafią głównie samce (choć u niektórych gatunków również samice). Panie świetliczki wabią migającym światełkiem swoich partnerów (ich sygnalizacja świetlna przybiera różną częstotliwość i formę w zależności od gatunku). Niestety czasem robią "w konia" samców innych gatunków – nadają nieswoisty sygnał, czym zmylają je zapraszając do amorów, a w rzeczywistości wyłącznie po to, by ich skonsumować.
Większość świetlików żywi się nektarem lub nie je wcale – przez co ich żywot jest bardzo krótki. Żarłoczne i drapieżne są za to ich larwy: potrafią wszamać nawet ślimaka lub dżdżownicę – oczywiście nie w całości – wpuszczają do wnętrza ich ciał ślinę, której skład rozpuszcza ofiarę od środka i jest przez larwę wciągana jak dobra oranżada przez słomkę. Dlatego duży sentyment mają dla nich rolnicy – świetliki są skutecznymi eliminatorami pasożytów.
Po co świetlik świeci i jak to robi? Zimno-zielone światło jest wynikiem dość skomplikowanej reakcji chemicznej, gdzie enzym lucyferyna pod wpływem tlenu atmosferycznego "przechodzi" w cukier zwany lucyferazą – to właśnie energia z tej reakcji wyzwala światło. Jest one istotne w komunikowaniu się, zwabieniu partnera.
Najczęściej te owady można spotkać na skrajach lasów, na terenach podmokłych, dobrze widoczne około godziny 22.00.
Niegdyś świetliki były symbolem umarłych, błąkających się dusz, później kojarzone były z Nocą Kupały (w tym okresie wykazują najintensywniejszą aktywność) i zalotami. Dziś tworzą uroczy spektakl świetlny w lesie i są powodem naszych nocnych wycieczek i za każdym razem nas zachwycają
W 2025 świetliki też będą w Iławie. Zapraszamy.
Iskrzyki w pajęczynie- Kamionka Iława Silm 2024
Trasa lotu iskrzyków - Iława Kamionka 2024
Samiec iskrzyka - Kamionka Iława 2024
Organy świetlne iskrzyka miejsce reakcji lucyferyny, lucyferazy
Iskrzyk na liściu w pajęczynie - Iława Kamionka 2024
Przy bezchmurnym niebie zawsze "na świetlikach" mamy taki widok nad jeziorem Silm (Kamionka)
Samica świetlika świętojańskiego. Iława Kamionka 2024
Samica świetlika świętojańskiego. Iława Kamionka 2024
Parking przed spacerem ze świetlikami - Iława Kamionka 2024
Czerwiec-lipiec 2024. Świetliki na Kamionce - Iława . Więcej informacji na stronie: SWIETLIKI_KAMIONKA_2024_ILAWA
Zapraszamy Was na NOC BIOLOGÓW 2024 - Las Zagadkas 4 w Iławie!
Lubicie zagadki i spacery w ciemności?
Interesujecie się przyrodą albo chcecie ją odkrywać?
Zabawcie się w detektywów – naukowców.
Odkrywajcie z nami Tajemnice życia: od komórki do biosfery! Obiecujemy, że to będzie dobrze spędzony wspólnie czas – pospacerujecie, pokombinujecie i macie szansę zgarnąć nagrody! Zagadki będą na Was czekać od godz. 16.00 w sobotę 13 stycznia do godziny 18.00 w niedzielę 14 stycznia.
Możecie wystartować przy Kuźni Talentów (tam będzie zagadka numer 1) lub na Wyspie Młyńskiej (umieścimy tam zagadkę numer 6) – to nie ma znaczenia, bo każda z zagadek jest ponumerowana.
Z pierwszych liter rozwiązań ułóżcie 6-literowe hasło i prześlijcie je wraz z Waszym selfie z trasy na mail: instytutidei@gmail.com
Zabierzcie ze sobą telefon z czytnikiem QR kodów!
Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/742621111069891
07.07.2023- 16.07.2023 Po raz kolejny zapraszamy do obserwacji świetlików na Kamionce ( Iława - ścieżka dydaktyczna przy jez. Silm). Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/816626703219204
W tym roku Świetliki na Kamionce są wydarzeniem samoobsługowym. Nie robimy zorganizowanego spaceru ale świetliki w lesie już świecą więc możecie podejrzeć je sami. Najlepiej po godz. 22.00. Żeby zobaczyć świetliki nie trzeba wchodzić głęboko w las. Zwykle najwięcej, na metr kwadratowy, jest ich przy wejściu do lasu. Można wejść do 50 m w głąb i to wystarczy. Latają świecące samce iskrzyków, przy ziemi siedzą ich samice i samice świetlików świętojańskich.
Proponujemy obserwacje świetlików przy leśnym parkingu przy wejściu na ścieżkę dydaktyczną przy Kamionce/Silm. Parking znajduje się przy rondzie w Iławie na ul Sienkiewicza, rozjazd na Susz i Grudziądz. 1 lipca latało tu już kilka świetlików więc między 7 a 16 lipca powinien pojawić się szczyt ich obecności czyli nawet setki tych owadów w zasięgu wzroku. Tworzą wtedy niezapomniany spektakl.
Pod wieczór, głębiej w lesie, mogą być dziki i koziołki. Sarny najpewniej uciekną słysząc ludzi, przy okazji głośno szczekając. Wycie i potępieńcze odgłosy po lewej to dźwięki odstraszające zwierzęta od torów. Proszę uważać na drogę, jest dziurawa. Na roślinach mogą być kleszcze więc każdy kto schodził z drogi powinien obejrzeć się po powrocie. Jeśli chcecie zbliżać się do świetlików, starajcie się przedtem nie używać środków odstraszających owady. Zwłaszcza tych z DEET. To środki owadobójcze i też będą stresować świetliki.
Filmiki ze świetlikami, zdjęcia z poprzedniego roku, informacje o bioluminescencji i ciekawe historie pod linkami:
https://kurpiecki.blogspot.com/2022/07/swietliki-masoni-i-terapie-genowe.html
https://www.facebook.com/watch/?v=1065059447736412
https://www.facebook.com/Ilawski/videos/1166423144205962
Teraz już wiecie gdzie oglądać świetliki? Najlepiej w Iławie. :-) Są tutaj co roku.
05.2023
Wprowadzamy "Leśne Perfumy", następcę "Idź Stąd" - dodatkowe, naturalne składniki zwiększają zakres ochrony. Zobacz na YouTube jak chroni przed kleszczami i komarami.
02.2023 Wprowadzamy perfumy miejskie Off You Go! na bazie "Idź Stąd"
01.2023 - Odbyła się nasza edycja ogólnopolskiej Nocy Biologów - LAS ZAGADKAS 3 . Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/566263684939809
04.07. 2022 Poniżej samce iskrzyka złapane w pajęczynę, a obok samica świetlika świętojańskiego. Więcej o świetlikach, masonach, bioluminescencji, lucyferazie i terapiach genowych na filmie pod linkiem: https://kurpiecki.blogspot.com/2022/07/swietliki-masoni-i-terapie-genowe.html
1.07.2022 Świetliki na Kamionce. Spacer nocą po lesie. Iława . Zapraszamy na obserwację latających świetlików (iskrzyków) w nocy oraz spacer po leśnej ścieżce dydaktycznej przy jeziorze Silm (Kamionka).
Spotykamy się 1 lipca o 22.15 na leśnym parkingu przy wejściu na ścieżkę dydaktyczną. W historię świetlików w życiu codziennym i magicznym naszych przodków wprowadzi nas dr Seweryn Szczepański - autor książek naukowo-historycznych i legend o Iławie. A o tym co w świetliku świeci, czyli lucyferynie, lucyferazie, a także o bioluminescencji jako narzędziu w biologii, opowie Krzysztof Kurpiecki. Uczestnicy wyprawy będą mogli skorzystać z noktowizora. Więcej na wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/3124388294557383
Podsumowanie naszego
Pikniku Naukowego Bio Iława (28.05.2022),
11.12.2021 O podłaźniczkach czyli staropolskich choinkach, prosto z iławskiego lasu. 🌲❄️😁 Trochę o świętach, trochę o symbolach, trochę mówię po staropolsku. Dowiecie się skąd wzięła się tradycja podłaźniczki, i o tym jak ją zrobić. I kilka innych ciekawostek.
Książkę o której mowa - Podłaźniki, można ściągnąć sobie ze strony Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie:
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=81971&from=publication Jest w mniej popularnym formacie: djvu. Do otwarcia książki możecie użyć np. darmowego programu WinDJView. O leśnych fitoncydach przeczytacie więcej na stronie: https://www.przewodnik.ilawa.pl/fitoncydy
05.12.2021 Dziś Czyste, Kociołek i Miałkie. Leśne diamenty naszych okolic. Na trasie ślady wilka z młodym. Nie żebym rozróżniał trop psi od wilczego, ale że droga równo ośnieżona, a na niej żadnego śladu człowieka przez kilkaset metrów, to raczej wilki niż spacer bernardyna z yorkiem . Na Czystym morsjanie w mikołajkowych czapkach i w ogóle tłok.
Wycinki psują dobre wrażenia. Te drzewa które miały być cięte między Kociołkiem a Czystym, w większości chyba stoją, za to wycieli nad Miałkim. Co odsłoniło jezioro. Fajne tereny na spacery, ale ze znalezieniem drogi, które nie idzie ciągle przez zręby i monokultury to i komputer kwantowy miałby problem. Przy następnych konsultacjach do PULu będę nalegał na wyznaczenie tu trasy spacerowo-turystycznej. Żeby za 50 lat jakoś zaczęło tu wyglądać.
03.12.2021 Weekend to często jedyna chwila, o tej porze roku, żeby wyjść na spacer do lasu za dnia. Może na Kamionkę ? ( Leśna Ścieżka Dydaktyczna "Silm"). Jezioro już zaczyna pokrywać się delikatnym lodem. Ma jeszcze trochę popadać śnieg. Na weekend może być malowniczo. Ta elipsa na półwyspie to oczywiście ślady grodziska - zdjęcie lotnicze LIDAR.
26.11.2021 W nocy ma spaść śnieg. Ale nawet bez tego, późną jesienią, gdy wyjdzie słońce, w lesie jest bardzo optymistycznie. Czasem drzewo jednocześnie zrzuca liście i wypuszcza nowe pąki. I cały czas można znaleźć połączenia kolorów, które cieszą.
20.11.2021 Dziś wyskoczyłem nałapać promieni słonecznych na nową ścieżkę spacerowo-rowerową. Przy ulicy Sosnowej jest faktycznie trochę sosen więc można to nazwać umownie laskiem. Są tu ławki, perfekcyjnie położone do korzystania ze wschodu słońca. Do obserwacji przyrody można wziąć lornetkę. Widziałem tam 7 czapli startujących z Iławki, potem klucz gęsi. W lasku sikorki. Ta infrastuktura to dobre przedłużenie trasy do spacerów, zwłaszcza na ciemne zimowo-jesienne wieczory. Są tu lampy i ww późnych godzinach, podejrzewam, niezbyt duży tłok. Zresztą dziś rano też niewiele osób. Przez godzinę dwójka biegaczy, dwóch rowerzystów i dwóch pieszych. Dziwne, dzień wolny, niewielkie okienko słoneczne, wymarzona pora żeby wzmacniać odporność. A chętnych niewielu.
Minusy miejsca - spory hałas z pobliskiej obwodnicy. I linia średniego napięcia nad głową w miejscu najlepszym do siedzenia - na wzgórzu. Zakładając zaniedbywalny wpływ pola elektromagnetycznego na organizm czy wrażliwość niektórych, to jednak słabo wygląda.
Jak dla mnie, do długich spacerów nocą, świetna sprawa. Dla turystów też dobrze. Jednak dla mieszkańców z drugiej strony miasta trzeba rozpocząć pracę nad stworzeniem lasów miejskich. To niezagospodarowany potencjał Iławy.
30.10.2021 Miała być dziś zorza polarna nad Polską ale, jak dotąd, nie dotarła. Więc kilka nocnych zdjęć z oczekiwania na to zjawisko - z pomostu widokowego koło Jerzwałdu i z wieży widokowej w Siemianach.
Poranek nad jeziorem Brzozy (Łąckie)
Jeśli szukacie małego, spokojnego, leśnego jeziorka to warto odwiedzić jezioro Merynos. Daleko od większych miejscowości i głównych szlaków turystycznych. Czysto i przyjemnie. Między Olbrachtówkiem a Jerzwałdem. Można stanąć przy drodze pożarowej nr.10, pójść po niej i po 400m skręcić w drogę w prawo (na mapce czerwona droga). Albo bardziej zarośniętą ścieżką (żółta) i chyba tak jak idzie niebieska linia ale nią nie szedłem. Co do dojścia od strony Stawca, to tam nie byłem. Dojeżdżając do jeziorka widzieliśmy bażanta przy polu.
Jadąc stąd w stronę Iławy, możecie przystanąć przy dworku myśliwskim w Fabiankach (więcej o tym miejscu pod linkiem: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=139332547924926&id=104831251375056 ) i
podjechać pod pomost widokowy na zatoce przy jez Płaskim (parking w lesie zaznaczony czerwoną kropką na mapce.
Kontynuując temat militarny z poprzednich postów, słowo o rzutni granatów w poprzednich postach o cciągnących się kilometrami transzjach nad jez. Katarzynki, Brzozy, stanowiskach działek i okopach).
To obiekt-okop w kształcie okręgu. O średnicy ok. 30m, z pozostałościami konstrukcji betonowych. Żeby to zobaczyć trzeba wejść głębiej w las, a nie ma tu jakiejś wyraźniejszej ścieżki.
Dlatego, choć jak tu dojść wie pół Osiedla Lubawskiego, nie będę rysował mapki, pozostawiając czytelnikom radość z odkrywania.Zwłaszcza że ktoś tu zrobił nawet geocaching.
Ogólnie to obiekt jest za Nadleśnictwem, za Jeziorami Mułka i Gajerek opisanymi w poście:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=251903703334476&id=104831251375056
W okolicy jest duży rów przeciwczołgowy, pozostałości okopów i zygzaków-transzei. Był to fragment przedwojennego, iławskiegopoligonu. A poza tym warto iść do lasu, bo jest tu o tej porze cudownie.
Z takich obiektów oczywiście najciekawsze są "strzelnice" za os. Podleśnym w Iławie.
Kilka starszych postów znajdziecie w dolnej części strony: O nas
Kalendarz wydarzeń poniżej. Nowe wydarzenia dostępne będą dopiero w sierpniu. Istnieje jeszcze możliwość zorganizowania indywidualnych wycieczek/spacerów po lesie jeszcze w lipcu. Grupy do 8 osób. Opłata - 90zł/h netto + koszty dojazdu (jeśli potrzebny). Wystawiam faktury VAT. Kontakt - lasoriona@gmail.com
30.05.2021
Piknik naukowy „bioIŁAWA” - przyrodę można obserwować wszędzie... i każdy z nas może to robić. A dlaczego jest sens podglądać życie w naturze?
No właśnie. Dlaczego warto organizować pikniki naukowe z udziałem przyrodników? Bo dzieci są ciekawskie i trzeba im dać możliwość poznawania świata w bardziej przystępny sposób. Takie zajęcia inspirują do dalszych obserwacji i odkryć. To otwieranie okna Matki Natury na oścież. Okazuje się, że nie trzeba jeździć poza miasto i posiadać specjalistycznego sprzętu. Pokazaliśmy, jak niewiele trzeba, by zachwycić się przyrodą i jak wiele przyjemności można czerpać z jej obserwacji. Miłym zaskoczeniem była również otwartość i ciekawość dorosłych uczestników, którzy z zaangażowaniem brali udział w obserwowaniu i odkrywaniu. Przybliżanie życia przyrodniczego uczy i bawi, ale także pozwala docenić i szanować środowisko naturalne. W przyszłości może to procentować społeczeństwem chroniącym je w dużo większym stopniu.
Zaproszony przez nas entomolog i ekolog prof. Stanisław Czachorowski z olsztyńskiego uniwersytetu, łowił i prezentował „na żywca” jakie organizmy bytują w Iławce – można było pogłaskać pijawkę, poobserować błotniarkę uszatą, a nawet uchwycić latającego chruścika :)
Okazało się, że nauka możliwa jest także przez sztukę. Uczestnicy pikniku poznali bliżej życie żaby moczarowej, motylka cytrynka-latolistka oraz chruścika, a wszystko to dzięki opowieściom w teatrzyku kamishibai. No, ręka do góry, kto wcześniej wiedział, że i motyle odlatują do ciepłych krajów?
Przyrodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich postawili na wspólne granie (były puzzzle, memo oraz ogromna przestrzenna gra planszowa) i odgadywanie przyrodniczych zagadek. Opowiedzieli również o pszczołach i roślinach miododajnych. Absolutnym hitem było wspólne budowanie domków dla owadów, które mali konstruktorzy mogli zabrać do domu :)
Grupa Leśny Przewodnik „Iława i okolice Jezioraka” przybliżała mikroświat za pomocą mikroskopu i binokularów. Pokazywaliśmy m.in. stułbię, mrówki, owadzie oczy i nogi, wodną roślinność, a sami uczestnicy przynosili własne preparaty – liście, własne włosy czy kwiaty. Ten kto nie potrafił rozpoznawać ptaków – przynajmniej tych wodolubnych – nauczył się biorąc udział w grze terenowej.
Kto wie, może iławskie obchody Dnia Biologii i Biotechnologii staną się tradycją?
Linki do zagadek dla najmłodszych z pikniku BioIława 2021, znajdziecie tutaj: bio
05.2021
Zapraszamy na, organizowany przez nas, piknik naukowy w Iławie - BioIława. Dzień biologii i biotechnologii . Atrakcje dla dzieci z rodzicami. Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/303717744671642
01.2021
GRA LAS ZAGADKAS ( Noc Biologów 2021 - Iława) dobiegła końca ale nadal możecie rozwiązywać zagadki online. Linki do zagadek są tutaj: las_zagadkas